Naujienos

Paroda „Sveikas, Izraeli! Litvakų dailininkų keliais“

Gruodžio 16 d. Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre atidaroma paroda „Sveikas, Izraeli! Litvakų dailininkų keliais“.

Lewben ART, Jeruzales peizazas su beduinais
Emmanuel Mané-Katz. Jeruzalės peizažas su beduinais

Parodoje „Sveikas, Izraeli! Litvakų dailininkų keliais“ pristatomi 24 litvakų dailininkai ir 37 dailės kūriniai, kurie atskleidžia dvipusį žydų dailės raidos procesą, t.y. kaip litvakų dailininkai formavo Izraelio dailę, ir kaip Izraelio gamta bei vietinės liaudies meno tradicijos pakeitė litvakų dailininkų meninę raišką – siužetus, tapymo manierą, spalvų paletę, nuotaikas.

Eksponuojami dailės kūriniai aprėpia daugiau nei šimto metų laikotarpį ir įvairias meno kryptis. Lankytojai galės gėrėtis pirmosios Palestinoje dailės mokyklos (atidaryta 1906 m.) įkūrėjo B. Šaco ir jo sekėjų J. Budkos, M. Bernšteino ir J. Kovarskio tautinio žydų meno paieškomis, ekspresionistiniais E. Mane-Kaco, M. Bando, B. Cukermano, J. Kazlausko ir I. Kulvianskio darbais, po Antrojo pasaulinio karo Izraelyje išpopuliarėjusiu tautiniu žydų simbolizmu, kuriam atstovavo M. Šagalas, T. Tobiasas ir S. Bakas. Marijampolietis M. Rozentalis ir S. Tepleris ištobulinto figūrinio abstrakcionizmo raišką, o kauniečio E. Štreichmano ir mažeikiečio P. Abramovičiaus meniniai eksperimentai atvedė juos prie lyrinio abstrakcionizmo. Parodoje pristatomi ir šiuolaikiniai į Izraelį emigravę dailininkai L. Ray ir D. Zundelovičius bei Lietuvoje gyvenantys menininkai A. Jacovskis, A. Jacovskytė, R. Savickas ir S. Teitelbaumas, kurių kūryboje Pažadėtosios žemės vaizdai ir jausmai istorinei Tėvynei išsilieja metaforomis ir užuominomis.

Dauguma minėtų autorių kūrinių dar nebuvo eksponuoti Lietuvoje ir yra saugomi Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje, Lewben Art Foundation ir Lietuvos išeivijos dailės fonde, advokatų kontoroje „Valiunas Ellex“ ir kitose privačiose kolekcijose.

Parodos kuratorės: Vilma Gradinskaitė ir Irina Nikitina

Parodos rengėjas: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus

Parodos rėmėjai: Lewben Art Foundation, Lietuvos išeivijos dailės fondas, Geros valios fondas, Valiunas Ellex, Tides

Paroda vyks Vilniaus Gaono žydų muziejaus tolerancijos centre, Naugarduko g. 10/2, Vilniuje

Paroda veiks nuo 2015 m. gruodžio 16 d. iki 2016 m. kovo 13 d.

Žmogus su Saukos veidu. Šarūno Saukos tapyba. 1978-2015 Jungtinių Tautų būstinėje pristatyta Ray Bartkaus instaliacija „Gaublys“
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Group lt 32 Group lt 33 Group 3